Brama uchylna czy segmentowa? Odwieczne pytanie, które zadaje sobie każdy klient, planujący zakup bramy garażowej do swojego domu, czy wolno-stojącego garażu. Jest to dość spory wydatek podczas zakupu, ale i pewne różnice wynikające z montażu i późniejszego użytku, więc warto przeanalizować oba typy.
Brama uchylna, tania i prosta
Jest to bardzo prosta konstrukcja, składająca się ze skrzydła bramy oraz sprężyn odciążających, umocowanych w pakietach naciągów oraz prowadnicach prowadzących. Podczas otwierania skrzydło przemieszcza się w prowadnicach zamocowanych do sufitu. Ruch odbywa się po półokręgu. Wadą tego rozwiązania jest potrzebna większa ilość miejsca wewnątrz garażu, jak i przed budynkiem podczas otwierania i zamykania. W przypadku, kiedy wjazd do garażu mamy bezpośrednio z drogi, musimy pamiętać o dodatkowej ilości miejsca, ponieważ podczas otwierania/zamykania dolna część skrzydła bramy wychodzi poza obręb ościeżnicy na odległość ok. 1m. Atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena.
Brama segmentowa
Ta opcja wydaje się najbardziej popularna wśród pozostałych. Jej zaletą jest brak konieczności dodatkowego miejsca przed budynkiem, dzięki składanym segmentom, połączonym zawiasami, które przesuwają się na rolkach po prowadnicy. Dodatkowo, taką bramę można zamontować w otworach z zaokrąglonym nadprożem. Niestety, cena takiego rozwiązania przewyższa tradycyjne bramy uchylne.
Bramę uchylną i segmentową można otwierać ręcznie lub wyposażyć w napęd otwierający, co zwiększa komfort użytkowania. Stosowane systemy izolacji cieplnej sprawdzają się w obu przypadkach.
Jak dobrać bramę garażową? Pomiar otworu.
Bramy garażowe z reguły produkowane są według wymiarów otworu garażowego w budynku, w którym planujemy jej montaż. Istotne jest to, by nie popełnić błędów pomiarowych, bo może to skutkować brakiem możliwości montażu. Dlatego zapraszamy do naszego salonu, w którym będziemy mogli Wam przedstawić ofertę bram garażowych, skorzystacie z fachowej porady i wspólnie dobierzemy odpowiedni model!