Większość osób zastanawia się, dlaczego wraz z pojawieniem się późnej jesieni, a następnie zimy, kiedy temperatura na zewnątrz obniża się, okna od strony wewnętrznej w ich domach oraz innych pomieszczeniach użytkowych zaczyna pokrywać para wodna. Najczęściej pojawia się wtedy pytanie, co może być powodem tego zjawiska i jak mu zapobiec. Okazuje się, że parowanie, a nawet pojawianie się obfitego zakroplenia wody na dolnym styku szyby jest zjawiskiem naturalnym. Wynika ono z oddziaływania różnic temperatury powietrza panującej w pomieszczeniu z temperaturą na powierzchni szyby zespolonej. Ponadto, zwiększona wilgotność powietrza w pomieszczeniach także wpływa na parowanie szyb.

Co może być powodem parowania okien w zimie?

Powodów tego zjawiska może być kilka. Pojawiająca się para wodna po wewnętrznej stronie szyb może wynikać z niesprawnie funkcjonującej wentylacji w budynku. Nadmiar panującej wilgotności powinien być systematycznie i samoistnie usuwany przez wspomnianą wentylację. Jeśli jednak system wentylacyjny jest zaburzony, panujące w budynku zawilgocone powietrze zaczyna być zauważalne na wewnętrznej stronie szyb. Zbyt duża szczelność oraz wysoka izolacja okien są równie niekorzystne, jak ich nieszczelność. Szczególnie ma to znaczenie podczas wykonywania codziennych obowiązków, np. prasowania lub gotowania. Powstające wtedy powietrze nie ma możliwości wydostania się z budynku, co powoduje skraplanie się na szybach. 

Całkowita szczelność w domach i mieszkaniach często dopracowywana jest przez samych mieszkańców, aby zimą w pomieszczeniach było cieplej. Domownicy nadmiernie uszczelniają okna oraz zasłaniają kratki wentylacyjne. 

Jak radzić sobie z parującymi oknami?

Ważne jest, aby regularnie wietrzyć budynek. Wystarczy raz dziennie, przez kilkanaście minut doprowadzić do wymiany powietrza, a problem parujących szyb powinien się znacznie zmniejszać.

Widoczna wilgoć między szybami

Widoczny symptom wilgotnej powierzchni pomiędzy szybami okien zespolonych oznacza obniżenie ich termoizolacyjności. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad nową stolarką. 

Wszystkich borykających się z problemem parujących okien zapraszamy do naszego salonu na bezpłatną konsultację i poradę.

Razem z nami zadbaj o stolarkę okienną w swoim domu!